Customizer → Header → General Settings → Additional Menu.

Zmiękczacze wody

Zmiękczacz wody – Olsztyn i okolice.

Zmiękczacz wody to obecnie jeden z najlepszych sposobów usuwania twardości wody. Wynika to z faktu, iż zasada pracy urządzeń, jakim jest zmiękczacz wody wykorzystuje wymianę jonową – proces znany, bezpieczny, posiadający wysoką i potwierdzoną skuteczność działania, dlatego jest powszechnie stosowany w wielu dziedzinach nauk oraz przemysłu.

Nowoczesne zmiękczacze wody posiadają automatyczne głowice sterujące, co sprawia, że jest to urządzenie praktycznie bezobsługowe. Ponadto, w porównaniu do innych rozwiązań usuwania twardości wody, zmiękczacze wody charakteryzują się niewielkimi kosztami zakupu oraz bardzo niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

zmiekczacz wody Olsztyn

Skutki stosowania twardej wody.

Twarda woda jest bardzo częstym problemem wody dostarczanej z sieci wodociągowej, ale również pobieranej z własnych ujęć wody.

Najczęstsze efekty stosowania twardej wody:

  • powstawanie tzw. kamienia kotłowego na wszystkich elementach grzewczych urządzeń wykorzystywanych do podgrzewania wody. Czajnik jest urządzeniem, w którym najszybciej można zauważyć skutki twardej wody. Jednak zakamieniony czajnik to najmniejszy kłopot. Zdecydowanie większym problemem są grzałki zmywarki do naczyń, pralki, ekspresu do kawy, a także wszelkiego rodzaju elementy wymienników ciepła i podgrzewaczy stosowanych do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, oraz do ogrzewania wody technologicznej różnych branż przemysłu. Obrastanie kamieniem kotłowym urządzeń grzewczych powoduje spadek ich efektywności grzewczej, czyli wzrost kosztów ogrzewania. Ponadto nadmiernie obrośnięte elementy grzewcze bardzo często ulegają awarii lub zniszczeniu, co generuje dodatkowe koszty;
  • odkładanie się osadów na wewnętrznych powierzchniach rur instalacji, co prowadzi do zmniejszenia prześwitu rur i wzrostu strat ciśnienia. Takie osady są ponadto bardzo dobrym podłożem do rozwoju mikroorganizmów;
  • powstawanie trudnych do usunięcia osadów na bateriach, wannach, kabinach prysznicowych. Te same osady w instalacjach przemysłowych powodują zatykanie dysz (np. rozpylających lub zamgławiających) stosowanych w różnych branżach, jak również są powodem blokowania poideł zwierzęcych;
  • duże zużycie środków myjących, piorących i czyszczących w wyniku zmniejszonego pienienia się detergentów w twardej wodzie;
  • nadmierne wysuszanie skóry (prowadzące do jej podrażnień) oraz włosów;
uszkodzona_grzalka_pralki
osady na bateriach

Zmiękczacz wody – zasada działania.

Za uciążliwości twardej wody odpowiedzialne są rozpuszczone związki mineralne, głównie wapnia i magnezu. Zmiękczacz do wody usuwa z twardej wody jony odpowiedzialne za wytwarzanie osadów i kamienia kotłowego w procesie wymiany jonowej. Jest to proces sprawdzony, bezpieczny, powszechnie znany i wykorzystywany w wielu dziedzinach nauki i przemysłu.

Wymiana jonowa w zmiękczaczu wody odbywa się podczas jej przepływu przez specjalne złoże jonowymienne umieszczone w butli ciśnieniowej. Im lepszej jakości jest złoże jonowymienne, tym proces jest skuteczniejszy, koszty eksploatacji mniejsze oraz żywotność samego złoża jest dłuższa. Złoża jonowymienne pochodzące z terenu UE i USA charakteryzują się żywotnością od 7 do 10 lat.

W trakcie procesu zmiękczania wody przez zmiękczacz złoże traci swoją tzw. pojemność jonowymienną i wymaga regeneracji roztworem soli (solanką), która wytwarzana jest samoczynnie w sąsiadującym ze zmiękczaczem zbiorniku na tzw. sól tabletkowaną (tabletki solne). Nad cały procesem zmiękczania wody, koniecznością przeprowadzenia regeneracji oraz poszczególnymi jej etapami sprawuje kontrolę głowica sterująca, która poza złożem jonowymiennym, jest drugim najważniejszym podzespołem zmiękczacza wody wpływającym na jego skuteczność pracy, niezawodność oraz koszty eksploatacyjne.

Jaki zmiękczacz do wody wybrać? Kryteria wyboru.

Przy wyborze zmiękczacza należy brać pod uwagę kilka podstawowych czynników:

  • Koszt zakupu. Jest to na pewno kluczowy czynnik. Jednak warto przypomnieć sprawdzoną zasadę, że najtańsze rozwiązanie często okazuje się bardzo kosztowne, szczególnie w dłuższej perspektywie czasu, gdzie rośnie ryzyko awarii i związane z nią koszty usuwania skutków zalania pomieszczenia lub przestoju instalacji przemysłowej.
  • Koszty eksploatacyjne – sa to głównie koszty związane z regeneracją i płukaniem zmiękczacza. Na koszty te składa się koszt soli tabletkowanej zużywanej do regeneracji złoża oraz wody zużywanej z różną intensywnością podczas całego procesu regeneracji i płukania. Łączna ilość wody oraz soli tabletkowanej zużytych na każdą regenerację z reguły jest podawana przez producenta danego zmiękczacza wody. Koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej przy zmiękczaczach są pomijalnie małe.
  • Jakość wykonania i niezawodność głównie zależy od wykorzystanych komponentów. Tanie zmiękczacze do wody często mają podzespoły niskiej jakości pochodzenia azjatyckiego. Ma to istotny wpływ z dwóch powodów. Po pierwsze trzeba pamiętać, że podzespoły kontaktują się z wodą pitną i niestety w przypadku tanich zmiękczaczy może wystąpić sytuacja, że producent wykorzystał np. złoże jonowymienne zastosowania przemysłowego, które jest tańsze, jednak nie zawsze ma dopuszczenie do kontaktu z wodą pitną (atest higieniczny). Po drugie – podzespoły słabej jakości zwiększają ryzyko awarii, co w konsekwencji prowadzi do przestoju w działaniu zmiękczacza lub rozszczelnienia układu i zalania pomieszczenia. Dlatego warto, aby zmiękczacz do wody był wykonany z podzespołów dobrej jakości dostarczanych przez producentów, o których można znaleźć jakiekolwiek informacje.
  • Wymiary – ma to znaczenie z użytkowych względów. Dobrej jakości zmiękczacze wody doświadczonych producentów wykorzystujących nowoczesne rozwiązania przy produkcji, umożliwiają miniaturyzację komponentów zmiękczacza wody bez utraty ich niezawodności lub skuteczności działania.
  • Wygląd – jest cechą zależną od subiektywnej oceny odbiorcy, jednak tej cechy w przypadku zmiękczaczy dla budownictwa jednorodzinnego pominąć nie można. Dlatego kompaktowe zmiękczacze wody umieszczone są w tzw. kabinetach, które poza funkcjonalnością (obudowa i zbiornik na sól w jednym) i mniejszymi gabarytami, charakteryzują się również nowoczesnym i eleganckim wyglądem.

Zmiękczacz wody – jak dobrać wielkość?

Zbyt mały zmiękczacz wody będzie powodował konieczność częstej regeneracji w wyniku szybkiego zużycia się pojemności jonowymiennej zmiękczacza. Prowadzi to do większych kosztów eksploatacyjnych wynikających z większego sumarycznego zużycia soli oraz wody na proces regeneracji zmiękczacza.

Ponieważ zmiękczacze wody ze względów technologicznych i sanitarnych muszą być regenerowane w określonych odstępach czasu, okazuje się, że zbyt duży zmiękczacz będzie nieefektywnie wykorzystany z powodu niecałkowitego zużycia pojemności jonowymiennej pomiędzy regeneracjami. Oznacza to po prostu stratę pieniędzy na zakup przewymiarowanego, droższego zmiękczacza wody, a jeżeli nie posiada on regeneracji proporcjonalnej, również większe eksploatacyjne koszty regeneracji w wyniku zużycia soli i wody.

Dobór poprawnej wielkości zmiękczacza uzależniony jest od kilku podstawowych czynników tj. twardość wody i jej zużycie, ilość punktów poboru, przeznaczenie instalacji zmiękczanej wody (mieszkalne, usługowe, przemysłowe), ale ważne są również czynniki dodatkowe, jak sposób odprowadzania ścieków z budynku (kanalizacja, szambo, przydomowa oczyszczalnia), a nawet materiał, z jakiego wykonana jest instalacja wody. Powyższe czynniki uzależnione są od przyzwyczajeń użytkowników konkretnego budynku oraz jego przeznaczenia, co uniemożliwia określenie uniwersalnych wytycznych przy doborze wielkości zmiękczacza wody.

UWAGA!!!! Tylko poprawnie dobrany zmiękczacz wody gwarantuje usunięcie twardości wody, przy optymalnych kosztach inwestycyjnych, ale również na etapie eksploatacji. Dlatego w celu doboru wielkości zmiękczacza, pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami poprzez email, telefonicznie lub czat.

Zmiękczacz do wody – oferta na dobór, montaż i serwis – Olsztyn i okolice

Świadczymy usługi w zakresie doboru, montażu i serwisu zmiękczaczy do wody, które ze względu na wydajność można podzielić na:

  1. Zmiękczacze kompaktowe – dla budynków jednorodzinnych lub małych punktów usługowych
  2. Zmiękczacze centralne i przemysłowe – dla większych obiektów (budynki wielorodzinne, usługowe, przemysłowe i rolnicze itp.)

I. Kompaktowy zmiękczacz wody dla budynku jednorodzinnego

W naszej ofercie posiadamy wysokiej jakości kompaktowe zmiękczacze do wody renomowanych producentów wyłącznie z terenu UE lub USA przeznaczone dla budynku jednorodzinnego oraz małych firm.

Oferowane przez nas kompaktowe zmiękczacze do wody mają następujące cechy:

  • wysokowydajne, monosferyczne złoża jonowymienne wysokiej jakości – pochodzenie wyłącznie UE lub USA;
  • automatyczne, niskoawaryjne głowice sterujące wyłącznie dobrych marek z objętościowo-czasowym trybem pracy – pochodzenie wyłącznie UE lub USA ;
  • niskie zużycie soli i wody podczas regeneracji ze względu na wykorzystanie tzw. inteligentnej regeneracji (m.in. przeciwprądowej tzw. up-flow, proporcjonalnej itp.);
  • możliwość ustawienia regeneracji o dowolnej godzinie, najbardziej dogodnej dla użytkownika;
  • dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań niewielkie wymiary w porównaniu do zmiękczaczy innych producentów;
  • niezawodność i znikoma awaryjność dzięki wykorzystaniu podzespołów wysokiej jakości;
kompaktowy zmiekczacz wody

II. Centralny zmiękczacz wody dla budynków wielorodzinnych oraz wielu branż przemysłu

W naszej ofercie posiadamy zmiękczacze do wody wysokich wydajności, posiadają wyłącznie monosferyczne złoża zmiękczające wysokiej jakości (np. Lewatit niemieckiego producenta Lanxess) oraz amerykańskie głowice sterujące Clack, które charakteryzują się jedną z najmniejszych awaryjności spośród wszystkich głowic do zmiękczaczy wody obecnych na rynku.

Zmiękczacze wody dla budownictwa usługowego umożliwiają całkowite zmiękczenie wody, co jest korzystne z użytkowego punktu widzenia.

Miękka woda:

  • nie pozostawia osadów wapiennych, co przekłada się na realne oszczędności przy dużej ilości łazienek
  • nie wytrąca kamienia kotłowego na urządzeniach podgrzewających wodę, co zwiększa ich żywotność i zmniejsza straty ciepła,
  • nie wytrąca osadów wewnątrz instalacji wodociągowych budynku, co zabezpiecza przed spadkami ciśnienia (w wyniku zarastania rur), oraz zwiększa żywotność urządzeń technicznych (m.in. pompy obiegowe cwu)

Oferowane przez nas zmiękczacze wody charakteryzują się:

  • wyposażeniem w pełni automatyczne głowice sterujące (Clack – USA), co minimalizuje czynności obsługowe
  • wysokiej jakości, europejskimi złożami zmiękczającymi, co przekłada się na ich skuteczność działania oraz żywotność
  • możliwie największym natężeniem przepływu przy minimalnych spadkach ciśnienia

Zapewniamy kompleksową obsługę – dobór, montaż, a także serwis.

Centralne i przemysłowe zmiękczacze do wody znajdą zastosowanie m.in. w:

  • blokach i budynkach wielorodzinnych
  • hotelach i ośrodkach wypoczynkowych
  • branży hodowców zwierząt
  • obiektach gastronomicznych
  • myjniach samochodowych
  • pralniach
  • instalacjach ciepłowniczych oraz chłodzących
  • wszędzie tam, gdzie osady z twardej wody powodują uszkodzenia, przestoje lub brak efektywnej pracy urządzeń i instalacji
zmiekczacz do budynku wielorodzinnego Olsztyn

Zapytaj o kompaktowy lub centralny zmiękczacz do wody.

Zapraszamy do kontaktu z nami w celu doboru kompaktowego lub centralnego zmiękczacza do wody. W przypadku pytań lub wątpliwości jesteśmy do dyspozycji.

Zmiękczacz do wody – wymagania w zakresie montażu.

Aby można było zamontować zmiękczacz wody, pomieszczenie przewidziane na jego montaż musi spełniać poniższe warunki:

  • dodatnia temperatura w pomieszczeniu przez cały rok
  • dostępne zasilanie elektryczne (230V)
  • możliwość wpięcia popłuczyn zmiękczacza do kanalizacji
  • kratka odpływowa w podłodze (cecha zalecana, lecz nie obowiązkowa)

Odwiedź nas w salonie sprzedaży.

Zapraszamy do naszego salonu sprzedaży, który znajduje się pod adresem: ul. Lubelska 44D, 10-409 Olsztyn, gdzie będziemy mogli przedstawić oferowane przez nas zmiękczacze do wody.

Informujemy ponadto, że w naszym sklepie stacjonarnym oraz internetowym posiadamy w dobrych cenach asortyment związany ze zmiękczaczami wody tj.:

Zmiękczacze wody – terminy realizacji

Zmiękczacze dla budownictwa jednorodzinnego mamy w stałej dostępności i realizacja zlecenia montażu następuje po uzgodnieniu dogodnego terminu. Kompletny montaż zmiękczacza do wody w przypadku budownictwa jednorodzinnego z reguły nie przekracza kilku godzin.

W przypadku przemysłowych i centralnych zmiękczaczy wody termin i czas realizacji zależy od wielkości instalacji i specyfiki pracy danego obiektu w związku z czym każdorazowo jest ustalany indywidualnie.

Zmiękczacz wody. Zasięg oferty.

Zmiękczacze do wody montowane w ramach niniejszej oferty obejmują teren położony do ok. 150 km od Olsztyna i  dotyczy następujących miejscowości i gmin: Olsztyn, Barciany, Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Bisztynek, Braniewo, Brodnica, Dąbrówno, Dobre Miasto, Dywity, Działdowo, Dźwierzuty, Elbląg, Frombork, Gietrzwałd, Giżycko, Godkowo, Górowo Iławeckie, Grodziczno, Gronowo Elbląskie, Grunwald, Iława, Iłowo-Osada, Janowiec Kościelny, Janowo, Jedwabno, Jeziorany, Jonkowo, Kętrzyn, Kisielice, Kiwity, Kolno, Korsze, Kozłowo, Kurzętnik, Lelkowo, Lidzbark, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Lubomino, Łukta, Małdyty, Markusy, Mikołajki, Milejewo, Miłakowo, Miłomłyn, Młynary, Morąg, Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Orneta, Orzysz, Ostróda, Pasłęk, Pasym, Piecki, Pieniężno, Pisz, Płoskinia, Płośnica, Purda, Reszel, Rybno, Rozogi, Ruciane-Nida, Rychliki, Ryn, Stawiguda, Sępopol, Sorkwity, Srokowo, Susz, Szczytno, Światki, Świętajno, Tolkmicko, Węgorzewo, Wielbark, Wilczęta, Zalewo.

W przypadku większych instalacji centralnych zmiękczaczy lub instalacji przemysłowych istnieje możliwość montażu poza wyżej wymienionym obszarem.