Dzbanek filtrujÄ…cy do wody – co warto wiedzieć?

Dzbanek filtrujący do wody to popularne urządzenie stosowane w wielu domach. Jak działa dzbanek filtrujący? Jakie zanieczyszczenia z wody usuwa, a dla których jest mało skuteczny? Jakie są dostępne wkłady filtrujące? Jakie są wady i zalety dzbanków filtrujących? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym poradniku.

Do jakiej wody można stosować dzbanek filtrujący?

Należy zaznaczyć, że zgodnie z informacjami producentów wkładów, służą one do polepszania jakości wody wodociągowej. Niektórzy producenci informują, że dzbanki filtrujące można wykorzystywać do wody z własnego ujęcia, ale z zastrzeżeniem, że została ona przebadana i nadaje się do picia.

dzbanki filtrujÄ…ce wodÄ™

W związku z powyższym nie powinno się ich stosować do wody z własnych ujęć wody jeżeli nie znamy jej składu, ponieważ dzbanki filtrujące wykazują niską skuteczność do wielu zanieczyszczeń występujących często w wodzie z własnego ujęcia (np. azotany, azotyny, jon amonu, mangan i żelazo w formie rozpuszczonej).

Ponadto w przypadku zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody z własnego ujęcia dzbanki filtrujące nie są w stanie usunąć tego typu zanieczyszczenia z wody, a nawet mogą powodować wzrost zawartości mikroorganizmów oraz ich metabolitów (wśród których nie można wykluczyć związków toksycznych) w wodzie. Dzieje się tak, ponieważ węgiel aktywny stosowany we wkładach filtrujących jest dobrym środowiskiem do namnażania mikroorganizmów.

Dzbanek filtrujÄ…cy do wody – zasada dziaÅ‚ania.

Zasada działania dzbanka filtrującego do wody nie jest skomplikowana. Woda wlana do górnej komory dzbanka przepływa dzięki sile grawitacji do dolnej komory przez wkład filtrujący. Podczas przepływu wody przez wkład filtrujący zachodzi oczyszczanie wody, głównie w wyniku procesów fizyko-chemicznych.

Dzbanki filtrujÄ…ce usuwajÄ… z wody:

  • zanieczyszczenia mechaniczne (np. rdza, czÄ…stki uszczelnieÅ„) mogÄ…ce siÄ™ przedostać do instalacji np. z sieci wodociÄ…gowych o zÅ‚ym stanie technicznym;
  • zwiÄ…zki chloru stosowane do dezynfekcji sieci wodociÄ…gowych;
  • usuwajÄ… z wody niektóre metale ciężkie (chodzi tu głównie o ołów mogÄ…cy przedostawać siÄ™ do wody z bardzo starych sieci lub instalacji wody);
  • nadmiernÄ… twardość wody (wiÄ™kszość wkÅ‚adów)
  • zanieczyszczenia organiczne lub pestycydy. Należy zaznaczyć, że zawartość tego typu zanieczyszczeÅ„ w wodzie wodociÄ…gowej jest regulowana przepisami i dostawca wody jest zobowiÄ…zany do ciÄ…gÅ‚ej kontroli jej skÅ‚adu i zapewnienia wody w iloÅ›ciach dopuszczalnych przepisami. W zwiÄ…zku z powyższym tego typu zwiÄ…zków w wodzie wodociÄ…gowej po prostu być nie może lub ich zawartość jest dopuszczalna w iloÅ›ciach nieszkodliwych (zależenie od rodzaje zanieczyszczenia).
wkłady do dzbankow filtrujacych

Ze względu na właściwości wypełnień wkładów filtrujących oraz dość krótki czas kontaktu filtrowanej wody z wkładami filtrującymi, dzbanki filtrujące nie są w stanie usunąć lub usuwają w bardzo niewielkim stopniu zanieczyszczenia takie jak:

  • mikroorganizmy
  • żelazo oraz mangan w formie rozpuszczonej
  • jony amonu i amoniak
  • azotany i azotyny

Wkład filtrujący nie jest elementem poddawanym regeneracji i należy go wymienić na nowy zgodnie z wytycznymi określonymi przez producenta (z reguły jest to od 1 do 3 m-cy).

Część dzbanków filtrujących wodę posiada elektroniczny wskaźnik w postaci diody lub wyświetlacza przypominającego o konieczności wymiany wkładu filtrującego.

Warto zaznaczyć, że przed rozpoczÄ™ciem korzystania z wkÅ‚adu filtrujÄ…cego należy go przepÅ‚ukać wodÄ… zgodnie z instrukcjÄ… producenta (zazwyczaj jedno- lub dwukrotnie) w celu, jak to okreÅ›la część producentów, „aktywacji” wkÅ‚adu (w rzeczywistoÅ›ci chodzi o wypÅ‚ukanie najdrobniejszych czÄ…stek wypeÅ‚nienia).

Rodzaje wkładów do dzbanków filtrujących

Rodzaj usuwanych zanieczyszczeń z wody przez dzbanki filtrujące zależy od typu zastosowanego wkładu filtrującego. Do najpopularniejszych wkładów filtracyjnych należą:

  • wkÅ‚ad standardowy. Ten typ wkÅ‚adu zawiera mieszankÄ™ skÅ‚adajÄ…cÄ… siÄ™ z czÄ…stek wÄ™gla aktywnego oraz żywicy jonowymiennej w postaci biaÅ‚ych kulek. Jest to najbardziej popularny wkÅ‚ad, przeznaczony do usuwania z wody wodociÄ…gowej zanieczyszczeÅ„ mechanicznych (np. rdza, czÄ…stki uszczelnieÅ„) oraz poprawiajÄ…cy parametry organoleptyczne wody jak smak, barwa i zapach poprzez usuwanie zwiÄ…zków chloru, metali ciężkich oraz zwiÄ…zków organicznych. DziÄ™ki zawartoÅ›ci żywicy jonowymiennej obniża również twardość wody.
  • wkÅ‚ad o zwiÄ™kszonym usuwaniu twardoÅ›ci. Od standardowego wkÅ‚adu filtrujÄ…cego różni siÄ™ tym, że w wiÄ™kszym stopniu zmiÄ™kcza wodÄ™ (w skÅ‚adzie jest wiÄ™cej żywicy jonowymiennej). Zalecany do stosowania przy wodzie twardej i bardzo twardej (twardość powyżej 250 mg/l).
  • wkÅ‚ad alkalizujÄ…cy wodÄ™. Od standardowego wkÅ‚adu filtrujÄ…cego różni siÄ™ tym, że podnosi odczyn pH wody, tworzÄ…c tzw. wodÄ™ alkalicznÄ…. W skÅ‚ad mieszanki filtrujÄ…cej wchodzi dodatkowo zÅ‚oże alkaliczne.
  • wkÅ‚ad wzbogacajÄ…cy wodÄ™ w magnez. Od standardowego wkÅ‚adu filtrujÄ…cego różni siÄ™ tym, że wzbogaca wodÄ™ w zwiÄ…zki magnezu (od kilkunastu do kilkudziesiÄ™ciu mg/l). Ponadto ten typ wkÅ‚adu nie redukuje twardoÅ›ci wody.

Koszt wkładów wymiennych wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

wklad filtrujacy dzbanka filtrujacego

Jaki wybrać dzbanek filtrujÄ…cy – szklany czy plastikowy?

Na rynku występują dwie odmiany dzbanków filtrujących ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Dzbanek filtrujący szklany nie wchodzi w reakcje chemiczne z wodą nawet o podwyższonej temperaturze. Nie zmienia jej smaku ani składu, czego niestety nie można jednoznacznie stwierdzić w przypadku dzbanków plastikowych. Ryzyko wzrostu wchodzenia w reakcję chemiczną z wodą przez dzbanki plastikowe rośnie w przypadku niemarkowego produktu oraz stosowania dzbanków plastikowych do gorącej wody lub pozostawiania ich w silnie nasłonecznionych miejscach. Trzeba dodać, że szklane dzbanki filtrujące posiadają wkłady wykonane z tworzyw sztucznych, które mogą wywoływać analogiczny wpływ jak ściany dzbanków filtrujących plastikowych, jednak jest to oddziaływanie zdecydowanie o mniejszej skali wynikające z mniejszej powierzchni kontaktu z wodą. Dzbanek filtrujący plastikowy posiada większą wytrzymałość na uderzenia (udarność), co ma znaczenie np. w przypadku upadku dzbanka ze stołu, czyli jest bezpieczniejszy podczas użytkowania. Dzbanki plastikowe są ponadto tańsze w zakupie.

Dzbanki filtrujÄ…ce wodÄ™ – wady i zalety.

Dzbanki filtrujące posiadają następujące zalety:

  • mniejsze koszty eksploatacyjne w porównaniu do korzystania z wody butelkowanej;
  • stosowanie dzbanka jest proste i wygodne;
  • zajmuje maÅ‚o miejsca;
  • jest to niedroga w zakupie metoda oczyszczania wody z niektórych zanieczyszczeÅ„ (koszty eksploatacyjne nie sÄ… już tak maÅ‚e w porównaniu do innych metod);
  • wg producentów dzbanków filtrujÄ…cych wodÄ™ można pić bez przegotowania;

Dzbanki filtrujące posiadają następujące wady:

  • relatywnie maÅ‚a wydajność filtracji (ok. 0,7-1,5 litra na minutÄ™), co w porównaniu do innych systemów uzdatniania wody powoduje możliwość wykorzystania tego urzÄ…dzenia wyłącznie do wody pitnej;
  • konstrukcja dzbanków filtrujÄ…cych (przezroczyste Å›ciany dzbanka) w przypadku stosowania w dobrze nasÅ‚onecznionych pomieszczeniach, powoduje ryzyko rozwoju mikroorganizmów w toni wody zmagazynowanej w dzbanku. Dlatego producenci dzbanków zalecajÄ… spożycie wody w ciÄ…gu od kilkunastu godzin do jednego dnia. W zwiÄ…zku z powyższym dzbanki wymagajÄ… cyklicznego czyszczenia szczególnie powierzchni wewnÄ™trznych;
  • niehermetyczna konstrukcja (pokrywa zabezpiecza w zasadzie przed wiÄ™kszymi zanieczyszczeniami typu pyÅ‚) powoduje kontakt z powietrzem atmosferycznym, co intensyfikuje przyrost mikroorganizmów w dzbanku. Dotyczy to szczególnie wkÅ‚adu filtrujÄ…cego, gdzie zawarty wÄ™giel aktywny stanowi bardzo dobre podÅ‚oże do rozwoju mikroorganizmów. Dlatego bezwzglÄ™dnie powinno siÄ™ przestrzegać wskazanych przez producenta czasookresów wymiany wkÅ‚adów filtrujÄ…cych, ponieważ dÅ‚uższe stosowanie tego samego wkÅ‚adu, może wywoÅ‚ywać ból brzucha i biegunkÄ™ po spożyciu wody przefiltrowanej przez zbyt dÅ‚ugo eksploatowany wkÅ‚ad;
  • koszty eksploatacyjne w porównaniu do innych systemów uzdatniania wody sÄ… porównywalne, co przy mniejszej skutecznoÅ›ci i wydajnoÅ›ci dziaÅ‚ania oznacza mniejszÄ… efektywność;

Dzbanek filtrujÄ…cy Dafi, Brita, Aquaphor, a może inny – czyli jaki dzbanek wybrać?

Dzbanek filtrujący bezpośrednio kontaktuje się z wodą pitną, więc ważne aby pochodził od producenta, który kontroluje skład i jakość poszczególnych komponentów. Wśród dostępnych dzbanków filtrujących w Polsce zdecydowanie najpopularniejsze są dzbanki filtrujące Brita, Aquaphor oraz dzbanek filtrujący Dafi (wszystkie w szerokiej ofercie uwzględniającej kształt, kolory, rodzaje wkładów). Oczywiście nie sugerujemy ograniczania się wyłącznie do wymienionych producentów. Ważne aby filtr filtrujący był markowy oraz posiadał markowe wkłady filtrujące, ponieważ daje to minimalne świadectwo jakości produktu. Oczywiste jest, że im bardziej znana marka, tym mniej może sobie pozwolić na wpadki jakościowe.

W przypadku plastikowych dzbanków „no name” oraz tanich zamienników wkÅ‚adów filtrujÄ…cych wystÄ™puje ryzyko, iż wykorzystane podzespoÅ‚y wykonane sÄ… z materiałów wydzielajÄ…cych do wody m.in. bisfenol A (BPA). Ponadto niemarkowe dzbanki filtracyjne pochodzenia azjatyckiego mogÄ… być wykonane z materiałów przeznaczonych do przemysÅ‚u (bez dopuszczenia do kontaktu z wodÄ… pitnÄ…) lub z materiałów regenerowanych z domieszkami nieznanego pochodzenia, ponieważ obniża to koszty ich produkcji.

Ponadto kupując dzbanek filtrujący warto sprawdzić dostępność i cenę wkładów filtrujących. Zdarza się, że wkłady do dzbanka filtrującego mało znanego producenta posiadają często niepowtarzalny kształt stosowany tylko przez danego producenta. Kupując taki dzbanek filtrujący wraz z zapasem nietypowych wkładów może się okazać, że po ich zużyciu zakup wkładu filtrującego jest trudny ze względu na ich małą dostępność lub mało ekonomiczny ze względu na wysoką cenę spowodowaną niewielką konkurencją.

Jeżeli nie dzbanek filtrujący to co?

Jak wspomniano wcześniej dzbanki filtrujące nie powinny być stosowane do wody z własnych ujęć, jeżeli nie znamy jej składu. Jeżeli woda z własnego ujęcia wymaga usunięcia konkretnych zanieczyszczeń, to występuje szereg urządzeń skuteczniejszych w ich usuwaniu niż dzbanki filtrujące. Efektywność ekonomiczna dzbanków filtrujących spada wraz ze wzrostem ilości zanieczyszczeń w wodzie.

W przypadku zawartości w wodzie sporej ilości różnych zanieczyszczeń w tym również mikrobiologicznych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do uzdatniania wody pitnej jest stosowanie systemu odwróconej osmozy montowanej np. pod zlewem w kuchni. Co prawda koszt zakupu systemu odwróconej osmozy jest większy, jednak posiada on zdecydowanie większą skuteczność i szerszy zakres usuwanych zanieczyszczeń z wody (w tym mikroorganizmów), przy zbliżonych kosztach eksploatacyjnych.

AQUAPHOR RO-101S Morion

W przypadku wody wodociągowej z zawartością związków chloru o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie filtrów narurowych z wkładem z węgla aktywnego (dla instalacji o mniejszym przepływie hydraulicznym) lub kolumny filtracyjnej z węglem aktywnym (dla większych instalacji). Takie rozwiązanie pozwoli usunąć związki chloru nie tylko z wody pitnej, ale z całej wody użytkowanej w budynku, co zwiększy komfort jej stosowania np. podczas kąpieli lub zmniejszy jej uciążliwość np. podczas prania.

AQUAPHOR Kryształ B ECO

Stosowanie dzbanków filtrujących do usuwania twardości dostarczanej wody jest rozwiązaniem częściowym. Zmniejszają one twardość wody przeznaczonej do spożycia, co pomaga utrzymać np. czajnik lub ekspres do kawy bez odkładania się w jego wnętrzu kamienia kotłowego. Jednak wysoka twardość wody negatywnie oddziałuje zarówno na instalację wodociągową budynku, krany, sanitariaty (wytwarzając na ich powierzchniach uciążliwe osady) oraz na podzespoły grzewcze domowych urządzeń AGD (grzałka pralki oraz zmywarki, elementy urządzeń do podgrzewania ciepłej wody użytkowej), których przy pomocy dzbanka filtrującego nie jesteśmy w stanie ochronić. W przypadku twardej wody zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zmiękczacz wody stosowany na wejściu instalacji do budynku, który zabezpiecza zarówno rury, jak również wszystkie urządzenia AGD, baterie i sanitariaty.

Dzbanek filtrujÄ…cy do wody – co warto wiedzieć? Podsumowanie.

Filtry dzbankowe są bardzo dobrą alternatywą dla wód butelkowanych. Zużycie ilości opakowań w postaci pustych plastikowych butelek po wodzie mineralnej spada w bardzo wymierny sposób, co poza zyskiem ekonomicznym dla użytkownika, wpływa korzystnie na ilość odpadów komunalnych. Jednak filtry dzbankowe mają konkurencyjne systemy uzdatniania wody, które pomimo większych kosztów zakupu posiadają większą wydajność i skuteczność oczyszczania, co przekłada się na zdecydowanie większą efektywność pracy. Takie systemy sprawdzają się również w wodzie dostarczanej z własnych ujęć, gdzie filtry dzbankowe mają ograniczone zastosowanie.

Zapraszamy również do zapoznania się z poradnikiem w którym opisaliśmy zdecydowaną większość zanieczyszczeń mogących wystąpić w wodzie wodociągowej oraz pobieranej z własnego ujęcia, wraz z omówieniem ich oddziaływania oraz metod ich usuwania.

Ponieważ skuteczne uzdatnianie wody zależy od bardzo wielu czynników wynikających ze składu wody, jej przeznaczenia oraz parametrów technicznych instalacji wodociągowej, warto przed zakupem stacji uzdatniania skonsultować się z firmą oferującą usługi w tym zakresie. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą montażu systemów do uzdatniania wody, jak również zmiękczaczy lub systemów odwróconej osmozy.

W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do dyspozycji poprzez formularz kontaktowy, czat lub telefonicznie.